سختی سنج آب چیست؟ انواع سختی سنج آب را بشناسیم.

سختی سنج آب و نحوه عملکرد آن

اگر این موضوع برای شما جدید است، شما احتمالاً نمی‌دانید که سختی سنج آب چگونه کار می‌کند. شیمی مدرن باعث شده تا افراد بتوانند مواد شیمیایی موجود در آب، حتی آن‌هایی که غلظت کم دارند را، تشخیص دهند.
حال ممکن است فکر کنید که برای سنجش سختی آب خود باید مبلغ پول زیادی را صرف هزینه‌ی تیم‌های حرفه‌ای کنید که با تجهیزات فانتزی به خانه شما بیایند. خوشبختانه، این‌طور نیست، زیرا سختی سنج‌های آبی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را خریداری کرده و خودتان در منزل میزان سختی آب را آزمایش کنید. نه‌تنها می‌توانید این کار را به‌سرعت و به‌راحتی انجام دهید بلکه استفاده از این وسیله بسیار مقرون‌به‌صرفه نیز است.

در اصل، کاری که سختی سنج آب انجام می‌دهد، بررسی این است که آیا آلودگی در آب شما وجود دارد یا خیر. این آلاینده‌ها می‌توانند آهن، باکتری‌ها، سموم دفع آفات، کلر، نیترات، سرب، سختی، pH و بسیاری موارد دیگر باشند. سختی سنج‌ آب در طرح‌ها و اشکال مختلفی ساخته و روانه بازار می‌شود. نحوه عملکرد هریک از آن‌ها متفاوت است و هرکدام از دقت و کیفیت خاصی برخوردار هستند. قیمت این وسیله همواره نشان‌دهنده کیفیت آن نیست و بدین معنی نیست که اگر سختی سنج گران‌تری خریداری کنید کیفیت آن از نوع ارزان‌ترش بهتر است.

انواع سختی سنج آب خانگی عبارت‌اند از:

سختی سنج صفحه (دیسک) رنگی

این سختی سنج‌ها برای طیف گسترده‌ای از آزمایش‌های شیمیایی قابل‌استفاده هستند. روش کار آن‌ها با اضافه کردن یک بسته پودر یا چند قطره آب به یک نمونه در یک لوله پلاستیکی صورت می‌گیرد. پس‌ازآن، شما باید لوله را در یک جعبه مشاهده پلاستیکی کوچک قرار دهید.
جعبه مشاهده دارای یک دیسک پلاستیکی است که طیف رنگی خاصی بر روی آن وجود دارد و شما باید دیسک رنگی را بچرخانید تا قسمتی که مطابق بارنگ نمونه است را پیدا کنید. پس ‌از انجام این کار، باید غلظت مواد شیمیایی موجود در آن دیسک را بخوانید. معمولاً سنجش سختی آب در دیسک‌های رنگی در چند مرحله انجام می‌شود و حتی گاهی اوقات این مراحل زمان انتظار دارند. با توجه به اینکه آن‌ها پیچیده‌تر هستند، ممکن است قیمت آن‌ها بیش‌تر باشد، اما باید توجه داشت که این سختی سنج‌ها دقیق‌تر نیز هستند.

سختی سنج نواری

سختی سنج آب نواری برای سنجش سریع آب مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ اما باید توجه داشت که این وسیله ممکن است دقت بالایی در سنجش سختی آب نداشته باشد. هم‌چنین این روش یک روش مقرون‌به‌صرفه برای آزمایش میزان سختی آب است. در اصل، آن‌ها نوارهای یک‌بارمصرفی هستند که رنگ آن‌ها مطابق با آلاینده موجود در آب تغییر می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها توانایی نشان دادن غلظت یک ماده شیمیایی خاص رادارند.
این سختی سنج معمولاً به تست‌های خاص نیاز دارد، اما کاربران باید نوار پلاستیکی را “فعال کنند” و برای انجام این کار، مجبورند آن را درون نمونه آب فروکنند و آن را در آب بچرخانند. در سختی سنج‌های دیگر می‌بایست نوار را در بخار یا آب نگه داشت. باید مدت کوتاهی صبر کنید و سپس می‌توانید نوارهای تست را با نمودار رنگی که در سختی سنج آب نشان داده‌شده است مقایسه کنید. با انجام این کار می‌توانید غلظت ماده شیمیایی را بخوانید.

سختی سنج‌های دیجیتالی دستی

از بین سه نوع سختی سنج آب ذکرشده این سختی سنج دقیق‌ترین است. در این وسیله کنتورهای دیجیتال قابل‌حمل و سبک، نورسنج و رنگ‌سنج نیز برای آزمایش آب در دسترس هستند. بااین‌حال این سختی سنج از سایر موارد گفته‌شده گران‌تر است.
ابزارهای دیجیتالی دستی به کالیبراسیون و باتری نیاز دارند. بااین‌وجود، اگر می‌خواهید نتایج آزمون دقیق داشته باشید، با این وسیله امکان اشتباه و خطا برای شما وجود ندارد.

بخوانید  راهنمای خرید انواع شامپو بدن ایرانی

سختی سنج‌های آب و مزایای استفاده از آن‌ها

به هنگام خرید یک سختی سنج شما می‌بایست از مزایای استفاده از این وسیله آگاه باشید تا بدانید که آیا صرف هزینه برای این نوع خاص از سختی سنج آب ارزش دارد یا خیر!

۱) آسایش و راحتی در خانه‌تان

آنچه در مورد سختی سنج آب خانگی بسیار جالب است این است که می‌توانید از آن در خانه استفاده کنید و برای انجام چنین آزمایشی نیازی به استخدام نیروی متخصص ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سختی سنج را به ورودی آب وصل کرده و از وسیله‌ای که خریداری کرده‌اید استفاده کنید. از طرق مختلف، آزمایش‌ها به شما نشان می‌دهد که آب مورداستفاده شما بی‌خطر است یا خیر؛ بنابراین، آن‌ها به شما کمک می‌کنند در صورت بد بودن آب، اقدامات لازم را انجام دهید.

۲) عدم وجود آلودگی

نوشیدن آب آلوده به مواد شیمیایی، می‌تواند تأثیر جدی بر روی شما و سلامتی شما بگذارد. اگر آزمایش سلامت آب توسط سختی سنج منفی باشد، پس شما متوجه می‌شوید که برای جلوگیری از آلودگی باید برخی از اقدامات ایمنی را انجام داده و پس از آن به نوشیدن آب تمیز بپردازید.

۳) نصب دستگاه

گاهی اوقات، برای خلاص شدن از آلودگی، باید دستگاه‌هایی را نصب کنید که به رفع آلودگی کمک کنند. به‌عنوان‌مثال، به‌جای گرفتن دوش معمولی، می‌توانید یک کالای تخصصی با خاصیت ضدعفونی‌کننده خریداری کنید. حتی اگر شما مجبور به‌صرف هزینه از جیبتان شوید، در عوض می‌دانید که شما و خانواده‌تان در امان هستید.

تشخیص آلودگی‌های مختلف

با استفاده از سختی سنج آب برای آزمایش آب آشامیدنی خود نه‌تنها به یک متخصص حرفه‌ای احتیاج ندارید، بلکه می‌توانید با استفاده از این وسیله از نوع آلودگی دقیق موجود در آب خود نیز مطلع شوید. سختی سنج آب خانگی ممکن است متفاوت از تست‌های آزمایشگاهی باشد، اما آن‌ها هنوز هم کار خود را به‌درستی انجام می‌دهد؛ بنابراین با استفاده از این وسیله نه‌تنها متوجه خواهید شد که آب شما آلوده است یا نه بلکه دقیقاً می‌دانید که چه آلاینده‌ای در آب شما وجود دارد.

منبع waterfiltermag
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.