چگونه کیسه خواب مسافرتی مناسب خود را پیدا کنیم؟

در این مقاله با انواع کیسه خواب مسافرتی آشنا می شوید. همچنین نکاتی را برای خرید و نگهداری یک کیسه خواب مسافرتی بیان می کنیم که امیدواریم مفید باشد. کیسه خواب مسافرتی همچون چادر مسافرتی ، از لوازم کوهنوردی و مسافرت است که به هنگام سفر باید مورد توجه قرار داد به خصوص اگر هدف کمپینگ و ماجراجویی باشد.

انواع کیسه خواب مسافرتی

آنها به سه دسته تقسیم میشوند : تابستانی ، ۳ فصلی و زمستانی.

کیسه خواب مسافرتی

کیسه خواب تابستانی

این کیسه خواب ها برای دماهای حدود ۳۰ فاراد (-۱.۱ درجه سلسیوس ) و بالاتر مناسب هستند. آنها سبک هستند زیرا عایق بندی کمی دارند در نتیجه وزن کمی دارند و همچنین بسته بندی کوچکی دارند(هنگام جمع کردن به اندازه طالبی است). کیسه خواب های تابستانی زیپ های بلندی دارند که میتوان برای تهویه و یا بستن کامل آنها در شب های خنک استفاده کرد. اکثر کیسه خواب های تابستانی زنگوله و سروصدای زیادی ندارند. در شب های گرم تابستان در ماه جولای (تیر ماه) شما نیازی به کلاه و یا یقه گرم کننده ندارید پس چرا باید برای خرید آنها هزینه اضافی کنید؟

کیسه خواب سه فصل

این نوع کیسه خواب برای دماهای ۲۰ فاراد ( -۶.۶ درجه سلسیوس) و بالاتر مناسب هستند و برای مسافرت های فصل پاییز و بهار بسیار عالی هستند و همینطور در فصل تابستان در بالای کوه های بلند که شب های سردی دارند بسیار مناسب هستند. این کیسه خواب ها دارای برخی امکانات اضافی مثل کلاه ، یقه گرم کننده و زیپ تمام قد برای مقابله با دماهای سرد هستند.

کیسه خواب زمستانی

آنها برای دماهای ۲۰ فاراد ( -۶.۶ درجه سلسیوس) و پایین تر مناسب هستند و همه ی امکانات کیسه خواب های سه فصل را دارند اما با این تفاوت که عایق بندی بیشتری دارند. این کیسه خواب ها همیشه حجیم هستند برای همین باید از فشرده ساز ها برای بسته بندی و جمع کردن آنها استفاده کنید.

درجه بندی دما

همه ی کیسه خواب ها دارای درجه بندی دما هستند که کمترین دمای قابل تحمل را نشان میدهند. دمای قابل تحمل در هر یک از کیسه های خواب با کمک نمک اندازه گیری میشود ، با این حال هیچ استاندارد خاصی برای آن تعیین نشده است و تولیدکنندگان به راحتی میتوانند در مورد دمای کیسه خواب های خود مدعی باشند. در اکثر مواقع این ادعاها واقع بینانه هستند اما در برخی مواقع درجه بندی دماها خوش بینانه است.

سیستم درجه بندی استانداردی در اروپا ایجاد شد که EN 13537 نام گرفت. همچنین برخی از تولیدکنندگان کشور آمریکا نیز سیستمی برای آن طراحی کردند. این سیستم ، درجه­بندی­های مختلفی را به خود اختصاص داده است از جمله :

 • حد بالا = بالاترین دمایی که یک مرد متوسط میتواند به راحتی بخوابد.
 • راحت = پایین ترین دمایی که یک زن متوسط میتواند به راحتی بخوابد.
 • حد پایین = پایین ترین دمایی که یک مرد متوسط میتواند به راحتی بخوابد.

این درجه بندی بعد از انجام آزمایش های استاندارد توسط مانکن حسگر گرما منتشر شده است.

تا زمانی که دمای استانداردی برای کیسه خواب ها اتخاذ نشود شما باید از دمای فرضی روی کیسه خواب استفاده کنید. همچنین بسته به اینکه طبع شما گرم یا سرد است میتوانید کیسه خواب ضخیم یا نازک انتخاب کنید.

نوع عایق بندی

عایق

یکی از اولین تصمیماتی که باید بگیرید این است که عایق بندی شما از نوع پَر باشد یا الیاف مصنوعی؟ در اینجا میخواهیم درباره ی تفاوت ها و مزایا و معایب هر کدام صحبت کنیم:

عایق بندی پَر

آنها سبک ترین و کارآمدترین نوع عایق بندی هستند. همچنین قابل فشرده سازی هستند و بیشتر از کیسه خواب های الیاف مصنوعی دوام دارند. این نوع کیسه خواب گرانتر از الیاف مصنوعی است اما بستگی به حجم کیسه خواب دارد که تا چه حد پر شده باشد. میزان پُر بودن کیسه خواب باید حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ باشد. این اندازه حجم کل پَر داخل کیسه خواب است که برحسب اونس محاسبه میشود. از آنجایی که گرم ترین کیسه خواب پرحجم ترین آن است برای همین هر چه این عدد بزرگتر باشد کیسه خواب شما گرمتر خواهد بود.

عایق بندی الیاف مصنوعی

انواع مختلفی از عایق بندی الیاف مصنوعی وجود دارد اما این ماده از پلی استر ساخته شده است که آب را جذب نمیکند و برای شرایطی که در مکان مرطوب باشید انتخاب عاقلانه ای است. با اینکه کیسه خواب های الیاف مصنوعی حجیم تر و سنگین تر هستند اما قیمت آنها ارزان تر است.

انتخاب جنس خوب برای کیسه خواب مسافرتی

کیسه خواب مسافرتی

در این مورد شما فقط یک انتخاب دارید اینکه کیسه خواب ضد آب میخواهید یا خیر؟

پاسخ شما زمانی مثبت است که نیاز به محافظت خاصی داشته باشید برای مثال اگر بخواهید بدون چادر مسافرتی ، به اردو بروید یا در شمال غربی زندگی میکنید که هوای مرطوبی دارد ، در این شرایط خریدن کیسه خواب ضدآب بهترین کار ممکن است. اگر فکر میکنید که به یک کیسه خواب مسافرتی نیاز دارید حتما آن را تهیه کنید.

کیسه خواب مسافرتی ضدآب باید از پارچه ی ضدآب ساخته شده باشد. در صورتی که پارچه ضد آب باشد اما هواگیر نباشد هنگام استفاده از آن عرق خواهید کرد. کیسه خواب های ضدآب باید نوار درزی داشته باشند تا آب از حفره های کیسه خواب به داخل آن نفوذ نکند.

بخوانید  با این راهنما چادر مسافرتی مناسب سفر خود را بهتر بشناسید.

شکل کیسه خواب مسافرتی

کیسه خواب ها شکل و برش های متفاوتی دارد و این بخاطر تفاوت خلق و خوی مسافران است.

مومیایی

داشتن برش مخروطی شکل این کیسه خواب ها باعث میشود که احساس راحتی کنید. کار اصلی کیسه خواب این است گرمای بدن تولید شده را در فضای کوچک خود حبس کند و راحت باشد. اگرچه این نوع کیسه های خواب فضای بیشتری در قسمت شانه و نیم­تنه داشته باشند اما ممکن است برخی از مسافران باز هم نیاز به فضای بیشتری داشته باشند. یکی دیگر از مزایای آنها سبک بودن و کوچک بودن بسته بندی آنهاست.

مستطیلی

این کیسه خواب ها فضای کافی برای پاهایتان دارند ولی از نظر حرارتی هم زیاد کارآمد نیستند و برای اردو و استفاده خانگی مناسب هستند.

نیمه مستطیلی

این نوع کیسه خواب مدلی بین مومیای و مستطیلی است. آنها برای مسافرانی که نمیتوانند در فضای کم مومیایی شکل ها راحت باشند و همچنین نیاز به گرمای بیشتری نسبت به مستطیلی شکل ها دارند بسیار عالی هستند. آنها حجیم تر و سنگین تر از مومیایی شکل ها هستند و فضای کافی برای تکان خوردن در آنها وجود دارد.

اندازه گرفتن کیسه خواب مسافرتی هنگام خرید

اندازه گرفتن کیسه خواب

این کیسه خواب مسافرتی است نه یک پتوی مسافرتی برای همین باید با قد و اندازه شما متناسب باشد. در اینجا میخواهیم درمورد نکاتی که میتوانید با آنها از سایز کیسه خواب مطمئن شوید ، صحبت کنیم.

 1. قبل از خرید امتحان کنید. سعی کنید کیسه خواب های مسافرتی مختلفی از سایز و برندهای متنوع امتحان کنید تا بفهمید کدامیک برای شما مناسب است.
 2. تشک آن را درست کنید. اگر کیسه خواب بند دارد در فروشگاه آنها را ببندید تا ببینید که فضای داخل آن برای شما تنگ و آزاردهنده نباشد.
 3. زیپ ها را بررسی کنید. هنگام خرید ، زیپ کیسه خواب را چند بار باز و بسته کنید و اگر ایرادی داشته باشد و یا گیر داشته باشد مطمئنا بعدها دردسر ایجاد خواهد کرد.
 4. به اطراف خود بچرخید. اگر میتوانید به صورت ثابت بخوابید میتوانید از کیسه خوابهای کوچک استفاده کنید اما اگر در حین خواب روی یک طرف خود میخوابید باید مدلی را انتخاب کنید که فضای کافی برای چرخیدن شما داشته باشد.

اصطلاحات کیسه خواب مسافرتی

اصطلاحات کیسه خواب مسافرتی

پوسته یا پارچه کیسه خواب که به عنوان عایق عمل میکند و باد را مسدود کرده و از رطوبت جلوگیری میکند.

کلاه کیسه خواب باید طوری باشد که بندهای آن به راحتی بسته شوند و گرم کنند و همچنین روی صورت هم خراشی ایجاد نکنند.

گردنبند برای گرم نگه داشتن دور گردن بسته میشود. آنها بیشتر در کیسه خواب های دمای ۲۰ فاراد ( -۶.۶ درجه سلسیوس) و دماهای کمتر وجود دارند.

برخی از کیسه های خواب به جای گردنبند یقه بند دارند که به صورت U شکل هستند که دور گردن قرار میگیرند و آن را گرم نگه میدارند.

فوت باکس (footbox) فضایی برای پاهای شما است که به راحتی میتوانید پای خود را حرکت دهید و از داخل کیسه خواب بیرون درآورید.

عایق بندی بخش اصلی و حیاتی در کیسه خواب مسافرتی است. هر چه کیسه خواب حجیم­تر باشد نشان دهنده گرمتر بودن آن است.

کیسه خواب باید دارای زیپ روان و پارچه مرغوب باشد. همچنین زیپ آن باید کم وزن باشد.

عایق بندی کناری زیپ برای جلوگیری از ورود هوا استفاده میشود.

محفظه های داخلی به نام حباب در کیسه خواب های پَر وجود دارند که برای جلوگیری از چسبیدن و جابه­جایی پَرها استفاده میشوند.

بند و آستین های کیسه خواب برای جلوگیری از لغزش در داخل آن استفاده میشود.

دریچه پا که در کیسه خواب های با زیپ کوتاه وجود دارد برای تهویه بهتر استفاده میشوند.

نحوه شستن کیسه خواب مسافرتی

شستن کسیه خواب

توصیه های زیر را برای شستن کیسه خواب انجام دهید تا عمر و دوام بیشتری داشته باشد.

 1. برچسب روی آن را مطالعه کنید. برچسب روی آن را بخوانید و توصیه های شرکت تولیدکننده را ببینید اگر هر یک راهنمایی های زیر با توصیه های تولیدکننده مغایرت داشت به توصیه های آنها عمل کنید.
 2. دریچه و زیپ ها را ببندید. تمام زیپ ها را ببندید و سپس قسمت داخلی آن را برگردانید تا روغن بدن از قسمت های داخلی کیسه خواب شسته شود.
 3. از صابون مناسب استفاده کنید. در کیسه های خواب پَر دار از صابونی استفاده کنید که پَر ها را خراب نکند .
 4. بشویید. اگر از ماشین لباسشویی استفاده میکنید آن را روی دور ملایم با آب سرد تنظیم کنید زیرا در دور تند به بافت داخلی کیسه خواب آسیب میزند. پس از آن یک یا دو دور هم آبکشی کنید تا کف و صابون به طور کامل از بین برود.
 5. آب آن را با دقت بگیرید. هنگام گرفتن آب کیسه خواب باید از قسمت زیرین عایق بندی آن مراقب باشید تا دوخت آن پاره نشود. تا زمانی که بیشتر وزن آب گرفته شود آن را آویزان کنید.
 6. خشک کنید. کیسه خواب مسافرتی مرطوب را در یک خشک کن قرار دهید. روی حرارت کم خشک کنید و مرتباً بررسی کنید. هر ۳۰ دقیقه کیسه خواب را جدا کنید تا پَرها از بین نروند و به هم نچسبند. از آن تا چند روز استفاده نکنید. و هنگامی که آن را در انبار نگه داری میکنید حتما از یک کیسه پارچه ای و نرم به جای کیسه نایلونی استفاده کنید.
منبع backpacker
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.