چگونه بهترین نردبان خانگی و صنعتی را خریداری کنیم؟

برای ایمنی و سهولت در نگهداری، نردبان را با کارتان مطابقت دهید.

انواع نردبان خانگی و صنعتی برای استفاده در محیط خانه و کار وجود دارد، از نردبان‌های پله‌ای برای تعویض یک لامپ، گرفته تا نردبان‌های معمولی برای کارهای دستی عمومی و نردبان‌های چندمنظوره برای کارهای تخصصی‌تر. ما انواع مختلفی را به شما ارائه خواهیم داد، به ویژگی‌هایی که می‌توانید در پی آن باشید، اشاره می‌کنیم و در مورداستفاده از آن‌ها چند نکته ایمنی ارائه می‌دهیم.

انواع نردبان خانگی و صنعتی

انواع نردبان خانگی و صنعتی

نردبان پایه‌ای

این نردبان خانگی دارای ۲ یا ۳ پله‌ی متحرک است که قابلیت تا شوندگی داشته و برای فضاهایی مانند آشپزخانه و رخت شور خانه بسیار مناسب است. این نردبان‌ها یک سطح وسیع در قسمت بالایی خوددارند که هنگام ایستادن بر روی آن خطری فرد را تهدید نکند.

نردبان‌های خانگی معمولی با قاب ۱.۸ متر، تقریباً به همین شکل بوده و تنها مقدار کمی وسیع‌تر هستند. تفاوت اصلی در این نوع نردبان‌ها این است که بسیاری از آن‌ها دارای سکوی بزرگ نیستند، بنابراین برای ایستادن نباید از بالاترین پله آن‌ها استفاده کنید. در عوض، می‌بایست پاهای خود را در دومین پله از بالا قرارداده تا بتوانی ارتفاع مناسب را داشته باشید… برچسب‌های هشداردهنده روی نردبان را حتماً بررسی کنید.

صرف‌نظر از اندازه پله، دوپایه‌ی نردبان که به هم وصل می‌شوند می‌بایست دارای استحکام کافی باشند تا به هنگام اعمال فشار از ایمنی کافی برخوردار بوده هم باز نشده و جدا نشوند.

نردبان‌های عمودی معمولی هنوز هم به‌راحتی در دسترس هستند، اگرچه به‌طورکلی به دلیل عدم ثبات در این نوع نردبان‌ها محبوبیتی بین کاربران نداشته و در مصارف خانگی از آن‌ها استفاده نمی‌شود. این نردبان‌ها باید به دیوار تکیه بدهند تا مهار شوند. بااین‌حال آن‌ها معمولاً دسترسی بهتری نسبت به نردبان‌های پایه ثابت دارند.

نردبان خانگی و صنعتی از نوع کششی

اگر می‌خواهید نردبانی داشته باشید که بسته به نوع ارتفاع مدنظرتان آن را تنظیم کنید، نردبان کششی گزینه مناسبی برای شما است. این نردبان می‌تواند جایگزین نردبان مدل A باشد. برای دسترسی به ارتفاع بیشتر می‌توانید نردبان را کشیده و طول آن را دو برابر کنید. توجه داشته باشید که این نردبان باید مکانیزم قفل ایمن داشته باشد تا به هنگام استفاده بتواند عملکرد درستی داشته باشد.

اگر نیاز به یک ارتفاع زیاد دارید این نوع از نردبان خانگی و صنعتی می‌توانند جایگزین مناسبی برای نردبان‌های عمودی باشد و می‌تواند طول را به‌اندازه ۸ متر افزایش دهد.

نردبان خانگی و صنعتی از نوع سکویی

یکی از انواع نردبان خانگی و صنعتی نردبان سکویی یا پایه‌ای است. این نردبان مانند نردبان معمولی است، اما این نردبان‌ها دارای یک سکوی مسطح هستند که می‌توانید بر روی آن کارتان را به‌راحتی انجام داده وسایل و ابزار کار خود را بر روی آن قرار دهید. انواع دیگر آن‌یک پله و نرده در قسمت مقابل خوددارند که می‌توانید به‌راحتی پاها و بدن خود را روی آن قرار دهید.

در خرید انواع نردبان خانگی و صنعتی به دنبال یک سکوی وسیع و ایمن با سطح بدون لغزش باشید. در حالت ایده آل، سکو باید در جای خود ثابت باشد.

نردبان چندمنظوره

نه‌تنها نردبان‌های قدیمی – بلکه نردبان‌ های چند منظوره را نیز می‌توان در موارد زیر مورداستفاده قرارداد:

اشکال مختلف سکویی یا دارای داربست، یک نردبان خانگی معمولی، یا یک نردبان عمودی.

پس از اتمام کار می‌توان آن را (هرچند سنگین) کاملاً تا کرد و در درون آلونک نگه‌داری کرد.

بخوانید  نکات مهم هنگام خرید و استفاده از بخارگر لباس

بااینکه این نردبان‌ها بسیار متنوع هستند، اما اگر دقیقاً طبق دستورالعمل مورداستفاده قرار نگیرند، می‌توانند ناپایدار بوده و خطرآفرین باشند. قفل‌های مشترک که پیکربندی‌های تاشو را ایجاد می‌کنند بسیار دشوار هستند و اگر خیلی مطمئن نیستید که تمام مکانیسم‌های قفل کاملاً ایمن باشند می‌توانید خود و ابزار کارتان را به زمین بیندازید.
در مقایسه با نردبان‌های پایه ثابت، نردبان‌های چندمنظوره می‌توانند سنگین و حجیم باشند و برای دست‌کاری در شکل آن‌ها نیاز به مقدار نسبتاً زیادی نیروی بدنی است.

دنبال چه چیزی باید بگردید؟

نردبان مناسب

ساختار سفت ‌و سخت

اگر نردبان به‌اندازه کافی سفت ‌وسخت نباشد، هنگامی‌که شما وزنتان را روی آن قرار می‌دهید تکان خورده و می‌لغزد و زمانی که شما به‌طور غیرمنتظره پایتان را روی آن حرکت می‌دهید ممکن است بیفتد. این مشکل در نردبان صنعتی و خانگی اگر به‌طور کامل بررسی نشود می‌تواند حتی در ساده‌ترین نوع نردبان هم اختلال و خطر ایجاد کند. نردبان‌های که دارای یک میله‌ی محکم برای ایجاد استحکام در بدنه خود هستند معمولاً پایدارتر بوده و به هنگام استفاده نمی‌لغزند. هرچند شما نمی‌توانید نردبان را به‌طور کامل در فروشگاه آزمایش کنید اما می‌توانید روی آن بروید تا متوجه استحکام و لغزش آن بشوید.

وزن نردبان خانگی و صنعتی را بررسی کنید

یک نردبان برای مصارف خانگی دارای ۱۰۰ کیلوگرم وزن است. اگر وزن شما در حدود ۱۰۰ کیلوگرم یا بیشتر است (فراموش نکنید که ابزار و قوطی‌های رنگی که ممکن است بر روی نردبان از آن استفاده کنید نیز بر وزنتان اثر می‌گذارد) گزینه بهتر برای شما یک نردبان صنعتی است که می‌تواند وزن حداکثر ۱۲۰ کیلوگرم یا ۱۵۰ کیلوگرم را تحمل کند.

انتخاب نردبان خانگی و صنعتی متناسب باهدف

اگر می‌خواهید از نردبان خانگی و صنعتی خود به‌عنوان داربست استفاده کنید، یا وسایل یا رنگتان را در قسمت بالایی آن قرار دهید، به دنبال مدل‌هایی باشید که به‌طور خاص دارای ویژگی‌های مذکور باشند.

محکم و بدون لغزش

اطمینان حاصل کنید که پله‌ها و پایه‌ها برای کاهش لغزش ساخته‌شده‌اند.

نکات ایمنی در استفاده از نردبان خانگی و صنعتی

نکات ایمنی در استفاده از نردبان خانگی و صنعتی

انواع نردبان خانگی و صنعتی می‌توانند خطرناک باشند. افتادن حتی از ارتفاع یک تا دو متر می‌تواند برای ایجاد صدمات جدی کافی باشد و متأسفانه سقوط از نردبان‌ها بسیار رایج است. هرسال در استرالیا به علت سقوط از نردبان چندین مورد کشته می‌شوند؛ که تقریباً همه مرد هستند و میانگین سنی آن‌ها ۶۵ سال است.
بنابراین اگر پیرمرد هستید با نردبان خود طوری رفتار کنید که انگار او می‌خواهد سوار شما بشود. اگر شهروند سالخورده هستید، واقعاً صادقانه فکر کنید که آیا برای کارهایی که نیاز به نردبان دارند مناسب هستید؟ اگر یک دوست یا اقوام مناسب و ماهر ندارید که از او کمک بگیرید ممکن است یک دستیار یا یک شخص حرفه‌ای بتواند یک گزینه مطمئن برای کمک به شما باشد.

صرف‌نظر از سن و جنس، همه باید در مورد ایمنی هنگام کار در ارتفاعات جدی عمل کنند.

به‌درستی آماده شوید و دستورالعمل‌ها را بخوانید

دستورالعمل‌های ایمنی نردبان خانگی و صنعتی را سرسری نخوانید و طوری آن‌ها را مطالعه کنید که انگار زندگی شما وابسته به آن‌ها است. نردبان را به‌طور کامل بازکنید و مطمئن شوید که تمام اتصالات و میله‌ها به‌طور محکم در محل خود قفل‌شده‌اند.
پس از اتمام کارتان با نردبان، آن را در محلی خشک و با تهویه مناسب نگه‌دارید تا از زنگ‌زدگی و پوسیدگی آن جلوگیری شود. این امر مخصوصاً برای نردبان‌های چندمنظوره بسیار مهم است، زیرا چندین زاویه و مفاصل در این نوع نردبان صنعتی و خنگی وجود دارد که می‌تواند بر عملکرد و ایمنی نردبان تأثیر منفی بگذارد.

در معرض دید باشید تا از خطر در امان باشید

هنگامی‌که از نردبان خانگی و صنعتی استفاده می‌کنید درجایی بایستید که در معرض دید دیگران باشد. از نردبان‌ها درجاهای نامعلوم مانند پشت درها استفاده نکنید چون ممکن است شخصی در را باز کند و شمارا به زمین پرتاب کند.

منبع choice
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.