۷ اشتباه در تمیز کردن که وقت شما را تلف می‌کند

وقتی حرف از تمیز کردن می ‌شود، احتمالا همه‌ی ما تمیز ‌ترین خانه را در کمترین زمان ممکن می‌خواهیم. اما تعدادی از عادت ‌های معمول تمیزکاری وجود دارد که می‌تواند راه ما را برای رسیدن به خانه‌ای تمیز‌ طولانی‌تر کند. مثلا تمیز نکردن وسایل شستشو (بله، شما می ‌توانید ماشین لباسشویی خود را بشویید) و یا عدم خیساندن ظرف‌ها و قابلمه‌های کثیف قبل از شستشوی کامل می‌تواند زمان باارزش ما را تلف کند.

به امید اینکه بتوانیم کارهای روزمره‌ی تمیز کاری خود را با بیشترین سرعت و کارایی ممکن انجام دهیم تا وقت خود را صرف موارد مهم‌تر کنیم. در ادامه هفت خطای تمیز‌کاری را که وقت شما را تلف می کند ارائه می‌دهیم. اکنون چند تغییر جزئی در عادات تمیزکاری خود ایجاد کنید تا هر هفته اندکی از وقت با ارزش خود را ذخیره کنید

عدم تمیز کردن وسایل نظافت منزل

 تمیز نکردن وسایل تمیزکاری منزل

آیا این جمله درست است؟ «ماشین ‌های لباسشویی و ظرفشویی برای تمیز کردن وسایل طراحی شده‌اند، بنابراین نیازی به تمیز کردن خودشان نیست». قطعا اشتباه است. اگر به‌طور مرتب ماشین ظرفشویی خود را تمیز نکنید، ذرات غذایی و مواد باقی‌مانده روی هم جمع می‌شوند و بوی ترش نامطبوعی ایجاد می‌کنند. اگر ظروف تازه شسته شده، از ماشین ظرفشویی لکه‌دار بیرون می‌آیند، یا لباس‌های تازه شسته شده‌ی شما بوی بدی می‌دهند، این یک علامت قطعی است که نشان می‌دهد از تمیز کردن این وسایل غافل شده‌اید. به جای اتلاف وقت ( و همینطور آب) دستگاه‌های شستشوی منزل خود را تمیز کنید تا کارایی بالاتری را تجربه کنید.

استفاده از پارچه‌های کثیف (و یا جنس نامناسب) برای تمیز کردن

تمیز کردن با پارچه

بیایید با یکدیگر روراست باشیم. اگر در حال پاک‌کردن پیشخوان ‌های آشپزخانه هستید و پنجره‌ ها را نیز با همان پارچه ‌ی کثیف تمیز می‌ کنید، شما در واقع هیچ‌ چیز را تمیز‌تر نکرده‌اید. نه تنها به طور ناخواسته باکتری‌ها را در دور تا دور خانه‌ی خود پخش می‌کنید، بلکه آیینه‌ها و پنجره‌های شیشه‌ای را نیز کثیف‌ و ناصاف‌تر می‌کنید.

  مشاهده و خرید انواع دستمال میکروفایبر

استفاده از ابزار نامناسب برای یک کار

تمیز کردن با ابزار نامناسب

گاهی اوقات ابزار‌های تخصصی واقعا ارزش پول خرج کردن را ندارند اما بعضی وقت‌ها نیز می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های ارزشمندی باشند که باعث صرفه‌جویی در وقت شما می گردند و زندگی‌تان را راحت‌تر می‌کنند. زمانی که نوبت به تمیز کردن می‌رسد، ابزار‌های مختلفی وجود دارند که کارهای خسته‌کننده و وقت‌گیر را بسیار ساده‌تر می‌کنند. اگر هنوز هم پرده‌های کرکره‌ای را با دستمال کاغذی پاک می کنید و یا برای گردگیری گچ‌بری‌های سقف خانه‌تان از چهارپایه‌های پله‌ای تاشو استفاده می‌کنید، باید بگویم که یک روش آسان‌تر نیز وجود دارد.

بخوانید  نکات مهمی که باید قبل از خرید اتو پرس در نظر بگیرید

عدم خیساندن ظروف کثیف قبل از شستشوی اصلی

عدم خیساندن ظروف کثیف قبل از شستشوی اصلی

اگر قابلمه‌ها و ظروف را هنگامی که شام می خورید بر روی اجاق گاز رها می کنید، فقط اجازه داده اید که ذرات غذایی باقی‌مانده‌ درون قابلمه به یکدیگر و به کف ظرف بچسبند و زمانی که شام‌تان پایان یافت با یک بافت غذایی سفت و محکم درون قابلمه مواجه خواهید شد که به یک شستشوی جدی نیاز خواهد داشت.

  مشاهده پرفروش ترین های مایع ظرفشویی

خالی نکردن جاروبرقی

خالی نکردن جاروبرقی

پس از اینکه تمام خانه را با جاروبرقی تمیز کردید، اکنون وقت آن رسیده که زمانی را برای خالی کردن جاروبرقی و یا تمیز کردن برس‌ها اختصاص دهید. اما اگر اینکار را نکنید، بعداً مجبور خواهید شد که وقت خود را برای این‌کار تلف کنید. از آنجایی که مخزن جاروبرقی با مواد زائد پر می‌شود و برس‌ها با مو و خز حیوانات خانگی مسدود می‌گردد، حتی ممکن است اصلا کار نکنند.

عدم رعایت ترتیب تمیز کردن از بالا به پایین

به روش معمول خود در تمیزکردن آشپزخانه فکر کنید. آیا شما با جارو کشیدن کف آشپزخانه شروع می‌کنید؟ اگر این‌چنین هستید ممکن است متوجه شده باشید که پس از اتمام کار، مقداری گرد و غبار بر روی کف آشپزخانه‌ی تازه تمیز شده‌تان نشسته ‌است. راه‌های بهتری نیز وجود دارد.

تمیز نکردن اتاق هنگام خروج از آن

تمیز نکردن اتاق

آیا شما اتاق و یا آشپزخانه را هنگامی که از آن خارج می‌شوید تمیز می کنید و یا ترجیح می‌دهید که همه‌ی کارهای تمیز کاری را به آخر هفته موکول کنید؟. اگر‌چه هیچ‌کدام اشتباه نیستند اما اگر در طول هفته برنامه‌ریزی شلوغ و آشفته‌ای دارید، ممکن است روش دوم گزینه‌ی مناسب‌تری باشد. با این‌حال تمیز کردن اتاق هنگام خروج از آن می تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند. همین‌طور که زمان می‌گذرد و به روز جمعه نزدیک‌تر می‌شویم، لکه‌ها روی هم انباشته و بزرگ ‌تر می‌شوند و در نتیجه تمیزکردن آن‌ها کار دلهره آورتری به نظر می‌رسد.

منبع realsimple
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.