خرید لوازم کوهنوردی، برای شروع کوه نوردی به چه لوازمی احتیاج داریم؟

خرید لوازم کوهنوردی همیشه دغدغه اصلی کوهنوردان چه حرفه‌ای و چه مبتدی بوده است.  صرف نظر از طول سفر که می ‌تواند از چند ساعت تا سفرهای چند روزه باشد – کوهنوردی بیشتر از پیاده‌روی نیازمند توان جسمی بالا و استقامت بدنی است.

کوه‌ها غالباً از یک زمین مختلط متشکل از سنگ، یخ و برف تشکیل شده‌اند، بنابراین کوهنوردان باید بتوانند از طریق شرایط متنوعی به حرکت خود در مسیر ادامه دهند. بسته به مورد، کوهنوردی ممکن است مستلزم استفاده از تجهیزات فنی و ترکیبی از مهارت‌های مرتبط از قبیل تقلا نمودن و بالا و پایین رفتن، کوهنوردی، مهارت حرکت در یخ، و غیره … باشد.

موفقیت در مسیر کوهنوردی رسیدن به قله یا تکمیل یک گذرگاه کوهنوردی، غلبه نمودن بر هر خطری در طول مسیر است.

اکثر چالش‌ها و خطرات بالقوه موجود در کوهستان از ویژگی‌های زمین ناشی می‌شود: نهرها، بهمن‌ها، صخره‌نوردی، یخچال‌های طبیعی و غیره… ارتفاع زیاد (خصوصاً هنگام تلاش برای صعود به قله با بیش از ۴۰۰۰ مترارتفاع) و شرایط نامساعد جوی دو عامل مهم دیگر هستند که ممکن است سفر کوهنوردان را با دشواری و مخاطره همراه کند.

عوامل دیگر، مستقیماً مربوط به خود کوهنوردان است، از جمله وضعیت جسمانی آن‌ها و سازگاری با محیط، مهارت‌های فنی، تجهیزات، جهت گیری، توانمندی و مهارت‌های تصمیم گیری.

کوهنوردی بیشتر و غالباً به صورت گروه هی انجام می شود، کار تیمی و پشتیبانی، بخش های بسیار مهمی از فعالیت کوهنوردی بشمار می‌رود.

چرا استخدام راهنما برای یک سفر کوهنوردی لازم است ؟

رفتن به یک سفر کوهنوردی با یک راهنمای کوهستانی معتبر همیشه توصیه می شود، اگر تجربه زیادی در کوه ندارید یا می‌خواهید اهداف چالش برانگیز‌تری را انجام دهید، توصیه می‌شود یک راهنمای معتبر که معمولاً منطقه را به خوبی می‌شناسد و می‌تواند تدارکات سفر را انجام دهد و مهمتر از همه، مسئولیت امنیت گروه را به عهده گیرد همراه خود داشته باشید.

همچنین می‌توانید دوره‌های کوهنوردی را که برای افراد مبتدی یا کوهنوردان پیشرفته طراحی شده است، بررسی کنید. گذراندن دوره، بهترین روش برای تحقق مهارت‌های خود در زمینه کوهنوردی بوده و در واقع یادگیری از یک راهنمای حرفه ای است!

بهترین زمان سال برای یک سفر کوهنوردی چه زمانی است؟

زمان کوهنوردی

بهترین شرایط برای یک سفر کوهنوردی معمولاً در طول بهار، اوایل پاییز و تابستان است. این فصول شرایط آب و هوایی مطبوع و پایدار‌تری ایجاد می‌کند و به کوهنوردان اجازه می‌دهد تا از بارش سنگین برف، دمای بسیار سرد و وزش باد شدید در امان باشند.

کوهنوردی زمستانی مرحله پیشرفته ‌تری در کوهنوردی محسوب می‌شود که به تجهیزات خاص و آموزش فنی کامل‌تری نیاز دارد. شرایط زمستانی، دشواری فنی را برای همه صعودهای کوهستانی می‌افزاید. علاوه بر این، خطر بهمن در این دوره از سال بیشتر است. کوهنوردی زمستانی فقط برای کوهنوردان با تجربه قبلی توصیه می‌شود.

برای کوهنوردی به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

تجهیزات کوهنوردی

از جمله تجهیزاتی فنی و مورد نیاز که در کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ضرورت استفاده از آن ها مورد تأیید ورزشکاران و متخصصین این رشته قرار گرفته است می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

   کوله پشتی و لباس مناسب کوهنوردی، کفش یا چکمه مناسب کوهنوردی، گتر، وسایل کمپینگ نظیر (چادر ۴ فصل، کیسه‌خواب، کوله‌پشتی)، تجهیزات نجات (نظیر طناب و کارابین، سوت‌نجات)، کلاه کوهنوردی، کرامپون، زیرانداز یا صندلی جهت نشستن، باتوم کوهنوردی، چراغ قوه و لامپ، قطب نما و نقشه، سنگ آتش زنه، دستکش کوهنوردی، لیوان و قاشق چنگال، وسایل بهداشتی مانند کرم ضد‌آفتاب و دستمال‌کاغذی و غیره… اشاره نمود که در ذیل به چند نمونه از این وسایل جهت اطلاع بیشتر اشاره می‌نماییم:

کفش کوهنوردی

   چکمه‌های پیاده‌روی برای راحتی و عملکرد شما در مسیر بسیار مهم است، اما این دیگر به معنای یک مدل سفت و سخت و سنگین نیست که وزن شما را پایین بیاورد. گرایش به سمت مواد سبک‌تر است که هنوز هم پشتیبانی مناسبی را ارائه می‌دهند و چکمه‌های ضد‌آب محبوب‌ترین هستند. (بسیاری از آن‌ها در یک مدل غیر ضد آب برای پیاده‌روی در آب و هوای گرم یا خشک نیز ارائه می‌شوند.)

کفش کوهنوردی مردانه مکوان

کفش کوهنوردی

  کفش کوهنوردی مردانه مکوان یک کفش کاملا حرفه‌ای است که مخصوص کوهنوردی بوده و مناسب برای تمام فصول سال است.

    این کفش از جنس چرم و پولی اورتان است. کفی دولایه این کفش از قابلیت گردش هوا و قابلیت ارتجاعی، طبی و قابل تعویض برخوردار است. زیره کفش مقاوم در برابر سایش و آج‌دار بوده و از قابلیت ارتجاعی بالا برخوردار بوده به نحوی که از فشار وارده به آن می‌کاهد.

بخوانید  چگونه کیسه خواب مسافرتی مناسب خود را پیدا کنیم؟

ازجمله ویژگی‌های تخصصی این کفش می‌توان به ضد آب بودن، مقاومت در برابر سایش، قابلیت گردش هوا کاهش فشارهای وارده به آن اشاره کرد. نحوه بستن این کفش بصورت بندی است. این محصول از خریداران خود از ۵ امتیاز ممکن امتیاز ۴ دریافت نموده که در نوع خود حائز اهمیت است.

این محصول یک کفش کوهنوردی بسیار پیشرفته و با کیفیت است و علت آن به این دلیل است که از نظر کیفیت مواد بکار رفته در آن نمره قابل قبولی از شرکت سازنده گرفته و از نظر طراحی و دوخت هم بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

چادر کوهنوردی

    چادر کوهنوردی یکی از وسایل و ابزارهای مورد نیاز کوهنوردان حرفه ای بویژه در شرایط جوی نا‌مساعد است. یکی از الزامات کوهنوردی در ابتدا ایجاد یک کمپ مناسب است تا کوهنوردان با خیال آسوده وسایل خود را در آن جای داده و محلی برای استراحت و سکونت موقت آنان در کوه باشد.  

چادر مسافرتی ۶ نفره پکینیو مدل c 3002

چادر مسافرتی

   چادر مسافرتی ۶ نفره یکینیو مدل ۳۰۰۲C  یک چادر حرفه ای و مناسب برای کوهنوردان که به هنگام مسافرت‌های طولانی و حتی موقتی آنان مورد استفاده قرار می‌گیرد این چادر مناسب برای کمپینگ و مسافرت است.

     این چادر از جنس پلی استر بوده و مقاوم در برابر باران و طوفان‌های شدید می‌باشد. گنجایش این چادر ۵ تا ۶ نفر است که از قابلیت افزایش فضا برخوردار است و همچنین با بهره‌مندی از هواکش به تهویه هوای داخل آن کمک می‌نماید.   

چراغ قوه

    چراغ قوه یکی از ابزارهای مهم و کاربردی است که مورد استفاده کوهنوردان قرار می‌گیرد بویژه در زمان های خاص که هوا رو به تاریکی می‌رود این ابزار جهت مسیر‌یابی دقیق‌تر بسیار مورد استفاده کوهنوردان قرار می‌گیرد.

    اگرچه بسیاری از مردم عادی این ابزار را در کوهنوردی نادیده گرفته و به سادگی از قراردادن آن در کوله خود می‌گذرند؛ اما کوهنوردان حرفه ای به خوبی به اهمیت این ابزار واقف بوده و به هیچ عنوان ضرورت و اهمیت این ابزار را زیر سؤال نبرده و از آن غافل نمی‌شوند.

چراغ قوه لیزری آلما مدل SWAT

چراغ قوه

چراغ قوه لیزری آلما مدل اسوات یه چراغ قوه حرفه‌ای در ابعاد ۱۵۰*۳۰*۳۰ است. سبک وزن (۳۰۰ گرم) و جنس بدنه آن از جنس فلز است. این محصول دارای باطری لیتیومی به همراه یک خشاب سه تایی باطری نیم قلمی که قابل تعویض نیز است، همچنین دارای آداپتور و شارژ فندکی است. نوع روشنایی آن به صورت مهتابی است که امتیاز خوبی به این محصول داده است. ویژگی‌های خاص این محصول سبب شده تا این محصول از سایر محصولات موجود در بازار متمایز گردد.

  از جمله ویژگی‌های این محصول می‌توان به نوردهی سسه حالته و قدرت برد نور عالی آن تا ۸۰ متر و لیزرکاربردی این محصول اشاره نمود. خوش ‌دست ‌بودن و سبک‌ وزن‌ بودن از ویژگی‌هایی است که مورد توجه کاربران این محصول قرار گرفته و در کل این محصول برای استفاده در خودرو و کوهنوردی پیشنهاد می‌شود. تنها عیب این محصول عدم مقاومت و پایداری در برابر آب است  

کیسه خواب

کیسه خواب یکی از لوازم مورد استفاده و ضروری برای کوهنوردان است، بویژه در شرایط سخت آب و هوایی در ارتفاعات این وسیله پر کاربرد بیش از پیش مورد نیاز کوهنوردان قرار می‌گیرد. این وسیله به همراه چادر درواقع مکمل یکدیگر در حفاظت از سرما و طوفان های شدید است.

    هدف اصلی کیسه خواب تأمین گرما و عایق حرارتی از طریق عایق‌بندی مصنوعی یا پایین آن است. همچنین به طور معمول دارای یک پوشش مقاوم در برابر آب یا ضد آب است که تا حدی در برابر سرمازدگی و تابش نور از کوهنورد محافظت می کند.

   کیسه خواب در اصل یک روکش عایق انفرادی است، در اصل یک لحاف سبک است که می‌تواند با کمک یک زیپ بسته شود یا شبیه شکل لوله شود، که به عنوان یک ملافه سبک و قابل حمل در شرایطی است که افراد تمایل به خوابیدن در خارج از منزل دارند عمل می‌کند.

ست کیسه خواب و زیر انداز تامکس مدل Adventure 50

کیسه خواب

ست کیسه خواب و زیرانداز تامکس یک پکیج کامل که حاوی یک کیسه خواب فوق حرفه ای و یک زیرانداز است. نوع پوشش این محصول از جنس الیاف است و ظرفیت یک نفره را داشته و مقاوم در برابر آب است. این محصول دارای رنگ بندی متنوع (آبی نفتی، نارنجی، سبز سدری، سبز تیره) می باشد.

از معایب این محصول تنها می توان به عدم پیش بینی بالش در آن اشاره نمود.  

منبع explore
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.