چگونه یک جوراب کوهنوردی مناسب انتخاب کنیم؟

یک فرد به‌طور میانگین در یک مایل (~ ۱.۶ کیلومتر) ۲۰۰۰ قدم برمی‌دارد. در بالا و پایین رفتن از یک مسیر کوهنوردی شما با صخره‌ها و سنگ‌های گوناگون روبه می‌شوید که رفته‌رفته در مسیر بیشتر و بلندتر می‌شوند. در هر قدم، جوراب کوهنوردی مناسب نقش مهمی در حفظ راحتی پاهای شما و عدم تاول زدن آن‌ها در طول مسیر دارد.

برای انتخاب بهترین جوراب‌های کوه نوردی ، مهم است که این چهار نکته را در نظر بگیرید:
۱) ارتفاع(ساق) جوراب: قد مناسب جوراب از سایش پای شما به کفش محافظت می‌کند. 

۲) ضخامت: میزان ضخامت روی راحتی و گرمای پا تأثیر می‌گذارد.
۳) پارچه: جنس اصلی بیشتر جوراب‌های کوه نوردی از پشم مرینو تشکیل‌شده است، اما برخی از آن‌ها از پلی‌استر یا نایلون ساخته می‌شوند.
۴) تناسب: مطمئن شوید جوراب‌های شما به‌اندازه‌ای مناسب هستند که از پای شما در برابر تاول‌ها محافظت کنند.

اندازه ساق جوراب کوهنوردی

جوراب کوهنوردی

جوراب‌های کوهنوردی در ساق‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. از جوراب ساق کوتاه گرفته که فقط تا روی مچ پا است تا جوراب‌هایی که تا سر زانو هستند، اندازه ارتفاع و ساق جوراب‌ها متغیر است. برای اینکه بتوانید جوراب کوهنوردی مناسب خود را انتخاب کنید به کفش‌های خود نگاه کنید. هرچه کفش شما بلندتر و ساق آن بیشتر باشد جوراب شما نیز باید به همان اندازه بلند باشد تا از پوست پای شما در برابر سایش محافظت کند.

چهار نوع ارتفاع (ساق) جوراب

بدون ساق (نامعلوم از بیرون کفش)

این جوراب‌های کوتاه محافظ بسیار کمی در برابر سایش پوست هستند، بنابراین آن‌ها را فقط باید با کفش‌های ساق کوتاه مانند کفش‌های پیاده‌روی سبک پوشید.

ساق کوتاه (ساق تا مچ پا)

کمی بالاتر از جوراب‌های قبل هستند، این جوراب‌ها معمولاً برای محافظت بیشتر از استخوان مچ پای شما استفاده می‌شوند. آن‌ها برای کفش و چکمه‌های کوتاه تا متوسط نیز ​​مناسب هستند.

ساق بلند

این اندازه از ساق جوراب مناسب برای کفش‌های کوه نوردی است. جوراب ساق بلند به‌ طورمعمول چند سانتی‌متر بالاتر از استخوان‌های مچ پای شمارا پوشش می‌دهد تا در برابر سایش با چکمه‌هایی که دارای ساق بلند هستند از پای شما محافظت کند. دلیلی ندارد که نتوانید جوراب ساق بلند را با چکمه یا کفش ساق کوتاه بپوشید، فقط بدانید که ساق بلند اضافی آن می‌تواند در یک روز گرم باعث گرم شدن پای شما بشود.

ساق خیلی بلند (تا سر زانو)

شما از این نوع جوراب می‌توانید استفاده‌های متفاوتی کنید که عمده آن برای کوهنوردی خواهد بود. چکمه‌های بزرگ و ساق بلند (تا سر زانو) می‌توانند باعث ایجاد برآمدگی در پای شما بشوند. جوراب‌های بلند از سایش پای شما به کفش و ایجاد برآمدگی در قسمت پشت پای شما محافظت می‌کنند. هم‌چنین این پوشش می‌تواند هنگام کوهنوردی در شب و عبور از یخچال‌های طبیعی، پاهای شمارا بر روی زمین گرم نگه دارد.

ضخامت و نرمی لایه‌ی جوراب کوهنوردی

ضخامت جوراب کوهنوردی

ضخامت لایه جوراب بیان‌کننده میزان نرمی و گرمی جوراب است. مقدار مناسب بافت نرم جوراب برای شما بیشتر به نوع سفرهایی که می‌خواهید بروید و هوای موردنظر آنجا بستگی دارد. مقدار نرمی مناسب می‌تواند در حین انجام فعالیت‌های پرفشار مانند دویدن، از پای شما محافظت کند، اما به خاطر داشته باشید که جوراب‌های ضخیم‌تر گرم‌تر هستند و می‌توانند باعث عرق کردن پای شما شوند. ممکن است مجبور شوید جوراب‌های مختلف را امتحان کنید تا اندازه مناسب ضخامت جوراب خود را پیدا کنید. داشتن توانایی انتخاب انواع جوراب در کشوی جوراب شما بسیار مفید و کمک‌کننده است.

چهار نوع جوراب که در فروشگاه ها ممکن است پیدا کنید عبارت‌اند از:

 بدون ضربه گیر

این جوراب‌های فوق سبک برای استفاده در هوای گرم طراحی‌شده‌اند. هوا در آن‌ها بسیار جریان دارد و کف بالایی دارند. تعداد انگشت‌شماری از جوراب‌های این دسته جوراب‌های بوش هستند که برخی از کوهنوردان دوست دارند زیر یک جوراب کوهنوردی سبک و یا به هنگام وزنه‌برداری آن را بپوشند. جوراب‌های بوش قبلاً به دلیل توانایی جذب رطوبت و خشک نگه‌داشتن پاها بسیار محبوب بودند، اما امروزه بسیاری از جوراب‌های کوه نوردی به‌اندازه کافی عملکردشان خوب بوده و نیازی به جوراب بوش ندارند. بااین‌حال، اگر می‌دانید جوراب‌های بوش برای شما مفید هستند، مطمئناً می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

بخوانید  چگونه کیسه خواب مسافرتی مناسب خود را پیدا کنیم؟

ضربه گیر سبک

این جوراب‌ها برای شرایط آب و هوایی گرم عالی هستند، جوراب‌هایی که دارای ضربه گیرهای سبک هستند، رطوبت را حفظ می‌کنند و پاها را خنک می‌کنند. آن‌ها نسبتاً نازک هستند، اما دارای برخی از ضربه گیرهای سبک در نقاط کلیدی مانند پاشنه پا و توپ کف پا هستند.

ضربه گیر متوسط

این جوراب‌ها مقدار کافی از ضربه گیر در پاشنه و کف پا را برای پیاده‌روی و کوهنوردی و ایجاد گرمای کافی برای استفاده در شرایط متوسط ​​تا سرد را فراهم می‌کنند.

ضربه گیر بزرگ و سنگین

این‌ نوع جوراب ها به‌طورکلی ضخیم‌ترین و گرم‌ترین جوراب‌های موجود هستند. آن‌ها برای سفرهای طولانی، زمین‌های سخت و دمای سرد ساخته می‌شوند. آن‌ها اغلب برای سفرهای کوهنوردی در هوای گرم بسیار ضخیم و گرم هستند و برای کوهنوردی در هوای سرد توصیه می‌شوند.

نوع پارچه جوراب

نوع پارچه جوراب

جوراب‌های کوهنوردی به ‌ندرت از یک پارچه منفرد ساخته می‌شوند و بیشتر از ترکیبی هستند که تعادل مناسب بین راحتی، گرما، دوام و خشک شدن سریع را ایجاد می‌کنند. مواد زیر رایج‌ترین موادی هستند که در این جوراب ها خواهید یافت:

پشم

پشم محبوب‌ترین ماده جوراب کوهنوردی بوده و موردی است که متخصصان کفش ما بیش از سایر موارد توصیه می‌کنند. این مورد ویژگی دما را به‌خوبی تنظیم می‌کند تا پاهای شما عرق نکند. علاوه بر این، پشم به‌ طور طبیعی ضد میکروب است بنابراین تمایل دارد بوی کمتری را نسبت به پارچه‌های مصنوعی ایجاد و حفظ کند. این روزها بیشتر جوراب‌ها از پشم مرینو ساخته‌شده‌اند که در مقایسه با انواع قدیمی جوراب‌های پشمی، ایجاد خارش نمی‌کنند. بیشتر جوراب‌های پشمی برای افزایش دوام و خشک‌کردن سریع از مخلوط‌های پشم و مواد مصنوعی استفاده می‌کنند.

پلی‌استر

پلی‌استر ماده‌ای مصنوعی است که رطوبت را از بین می‌برد و به ‌سرعت خشک می‌شود. گاهی اوقات با پشم و یا نایلون مخلوط می‌شود تا ترکیب خوبی از گرما، راحتی، دوام و خشک شدن سریع را ایجاد کند.

نایلون

این ماده یکی دیگر از گزینه‌های مصنوعی است که گاه به‌عنوان ماده اولیه مورداستفاده قرار می‌گیرد، دوام جوراب کوهنوردی را می‌افزاید و می‌تواند زمان خشک شدن را سریع‌تر کند.

ابریشم

ابریشم طبیعی، نرم و سبک است، اما به‌اندازه سایر گزینه‌ها بادوام نیست. این ماده به‌ندرت در آستر جوراب برای از بین بردن رطوبت استفاده می‌شود.

اسپند کس:

بسیاری از جوراب‌های کوه نوردی شامل درصد کمی اسپند کس هستند. این ماده الاستیک به جوراب‌ها کمک می‌کند تا شکل خود را حفظ کرده و چروک نشوند.

جوراب کوهنوردی متناسب

جوراب مناسب کوهنوردی

داشتن جورابی که مناسب پاهای شما باشد باعث راحتی شما در سفرهای کوه نوردی تان می‌شود. اگر جوراب شما خیلی بزرگ باشد، می‌توانند چین‌ و چروک‌هایی داشته باشند که با ساییدن به یکدیگر ممکن است باعث ایجاد تاول در پای شما بشود.
برای پیدا کردن اندازه مناسب جوراب، دانستن اندازه واقعی پای شما نسبت به‌اندازه کفشتان اولویت دارد؛ زیرا در بسیاری موارد افراد به دلیل سایز کفش بزرگی که دارند مجبور به خرید جوراب‌های بزرگ‌تر می‌شوند. اگر اندازه پایتان را نمی‌دانید، وارد فروشگاه محلی خود شوید و با یک متخصص کفش صحبت کنید.
اگر اندازه پایتان را می‌دانید، از آن عدد استفاده کنید تا جوراب‌هایی با اندازه مناسب برای پاهایتان پیدا کنید (اگر در فروشگاه هستید، به دنبال یک نمودار اندازه دربسته بندی جوراب باشید). اگر بین انتخاب دو اندازه مردد هستید، اندازه کوچک‌تر را خریداری کنید تا از داشتن مواد اضافی که باعث جمع شدن و ایجاد تاول می‌شوند، خودداری کنید.

نحوه تناسب جوراب با پا

وقتی جوراب را امتحان می‌کنید، جوراب باید راحت بوده و تنگ نباشد. وقتی پاشنه پابلند می‌شود، جوراب باید به‌درستی متناسب با پا شود.

منبع rei
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.