راهنمای کامل جهت خرید پیراهن مردانه

تصور کنید در حال خرید پیراهن مردانه هستید و چیزی چشمان شما را می‌گیرد .لباس سفید مورد نیاز شما در قفسه مغازه آویزان شده است. سایز آن متوسط است و ۳۰درصد نیز تخفیف خورده است. عالی است! پس آن را می‌خرید.صبح روز دوشنبه آن را می‌پوشید اما زمانی که خود را در آینه برانداز می‌کنید متوجه می‌شوید که تقریبا گشاد است . یقه آن مانند بالهای پرواز هواپیماست و سر آستین آن توسط ژاکت پوشیده شده است و پنهان است.به عبارت دیگر : چه افتضاخی!

آیا پیدا کردن یک پیراهن مناسب زمانبر و سخت است؟ لباسی که با مدل صورت و بدن شما هماهنگ باشد (در حالی که واقعا آن پیراهن ارزش تعاریف فروشنده را داشته باشد ؟)

نه! تنها نیاز به کمی‌ تمرین دارید

در این مقاله هفت فاکتور اصلی جهت خرید پیراهن مردانه به طور دقیق ارائه شده است که می‌ تواند تیپ شما را مناسب تر کند.

آیا همه ما به دنبال پیراهنی نیستیم که که زیبا باشد و به ما بیاید؟ قطعا پیراهن مردانه مناسب می‌ تواند در اعتماد به نفستان تاثیر زیادی داشته باشد.

فاکتور اول-تناسب لباس و اندام شما

تناسب لباس و اندام شما

تناسب مهم ترین عامل است و قانون اساسی در انتخاب لباس برای آقایان است .پس به خاطر داشته باشید که اگر لباسی به طور کامل اندازه شما نیست پس ارزش خریدن ندارد.

این قانون بسیار جامعی در مورد تمامی‌  لباس هاست .پیراهن مردانه ای که برای شما بسیار عالی باشد به‌ گونه ای است که در آن راحت هستید و مانع حرکت راحت بدن شما نمی‌شود (تنگ و دست و پا گیر نیست) ؛ همچنین ژست زیبای بدنتان را به خوبی نمایش می‌ دهد .که البته این مورد برای افرادی که به دنبال پیراهن مردانه آماده و دوخته شده  هستند کمی‌  سخت و مشکل ساز است. واقعیت این است که اگر توان پرداخت هزینه آن را دارید همیشه بهتر است که لباس های آماده و دوخته شده که متناسب با سایز شما و مدل بدنتان هستند بخرید.

اگر شانس خوبی داشته باشید و مدل بالا تنه شما باید به یکی از سه حالت زیر باشد می‌توانید با راهنمای زیر پیراهن مناسب خود را بیابید.

۱.تناسب بدن باریک:برای ورزشکارانی که نسبتا بالاتنه باریک و غیر عضلانی دارند این سایز مناسب است.راهنمای شما برای سفارشی کردن پیراهن ۱۲ سانتی متر به اندازه گیری قفسه سینه، کمر و لگن اضافه می‌‌کند.(برای اینکه از میزان تنگ بودن پیراهن مردانه کاسته شود و راحت تر تنفس کنید)

۲.تناسب بدن نرمال:این مدل برای آقایانی که عضلانی هستند و سرشانه پهنی دارند مناسب است .اضافه کردن ۱۶سانتی متر به اندازه گیری قفسه سینه ،کمر و لگن مناسب تر است (بدون اینکه حالت بدن نما ایجاد کند)

۳.تناسب بدن پهن: برای افرادی که بالا تنه پهن تری دارند مناسبا ست.باید حدود ۲۰ سانتی متر به قفسه سینه ، کمر و لگن اضافه شود .

در اینجا چند مورد از جزئیات خاص وجود دارد که در زمان انتخاب پیراهن باید به آن دقت کنید و در زمان پرو لباس حتما بررسی کنید:

فاصله بین یقه پیراهن و گردن (زمانی که دکمه های پیراهن به طور کامل بسته شده است) باید به اندازه فاصله دو انگشت بین یقه وگردن باشد.

سرشانه پیراهن باید به صورتی باشد که در قسمت تحتانی مچ دست شما و کف دستتان قرار بگیرد و بلند تر یا کوتاه تر از آن نباشد.

سر آستین ها باید به صورتی باشد که خیلی تنگ یا گشاد نشود و حرکت دستان را محدود نکند.

آستین ها نباید خیلی گشاد و آویزان و یا خیلی تنگ و چسبان  باشند زیرا مانع از حرکت راحت دستان می‌ شود.

دکمه سر آستین باید در محل اتصال مچ دست به کف دست قرار بگیرد.

فاکتور ۲ :پارچه

پارچه

آیا دقیقا می‌دانید که به چه نوع پیراهنی نیاز دارید؟ و در چه زمان ها وموقعیت هایی قصد پوشیدن آن را دارید؟

زمانی که پاسخ این دو سوال را متوجه شدید می‌توانید درمورد مناسب ترین نوع پارچه پیراهن مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

برای اکثر آقایان معمولا دو حالت وجود دارد که آیا پیراهن را برای شرکت و یا مناسب های رسمی‌  نیاز دارند و یا برای فضاهای ورزشی و تفریح .در هر صورت لازم است تا علی رغم نیازتان به نکات مهم در خصوص جنس پارچه پیراهن توجه داشته باشید:

پنبه ریز: این جنس از پنبه سبک است و به گونه ای بافته شده که رطوبت و گرما را هدایت کرده و به خود جذب نمی‌کند.جنس آن نرم و لطیف بوده و به راحتی اتو می‌ شود انواع پنبه  مانند  Sea Island و پنبه مصری به عنوان بهترین مواد اولیه برای تولید پیراهن مردانه محسوب می‌ شوند.

الیاف دست ساز : این نوع از پارچه از جنس نایلون ، پلی استر و این‌گونه مواد است.کیفیت مطلوب پنبه ریز را ندارد اما کم تر چروک می‌ شود و در برابر لکه نیز مقاوم تر است.همچنین به لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه تر است.

کتان: این گزینه همانظور که واضح است از جنس کتان است و برای تی شرت های مردانه  بدون  دکمه و یا لباس ورزشی بسیار مناسب است .

لباس ورزشی: انتخاب مناسب دیگری برای افرادی که به دنبال پیراهن و یا تیشرت راحت و آزاد هستند.

فاکتور ۳ : یقه پیراهن مردانه

یقه پیراهن مردانه

یقه پیراهن فقط برای نمایش در لباس تعبیه نشده است ، بلکه عملا صورت شما را در یک قاب نمایش می‌ دهد و بدین معنی است که نقش مهمی‌  در برجسته کردن صورتتان و یا کمرنگ کردن ویژگی های آن دارد و از آنجایی که مدل های یقه زیادی وجود دارد شما باید با  عملکرد هر مدل آشنا شوید  و پس از آن می‌توانید یقه مناسب خود را بیابید. در ادامه چند نمونه از یقه های رایج را معرفی می‌کنیم:

یقه بلند: نقاط روی یقه تقریبا ۱۰ سانتی متر از یکدیگر فاصله دارند.این یقه ها را می‌ توانید بالا نگه دارید و یا پایین تر ببندید و با هرجنس و طرحی سازگار و مناسب است .این مدل یقه برای آقایان با صورت کشیده و یا متوسط مناسب است.

یقه پهن:در این مدل نقاط یقه بیشتر از هم فاصله دارند (۱۴ سانتی متر) .با گره های کراوات کاملا سازگار است.حتی بدون بستن دکمه یقه نیز زیبا و شیک به نظر می‌رسد.

مدل بال :این مدلی است که برای لباس رسمی‌  بسیار مناسب است.در بین دیگر مدل های یقه رسمی‌  ترین مدل است و مانند این است که دو بال در جلوی لباس شما قرار دارد.(در پشت کراوات قرار می‌گیرید)

یقه کلاسیک( یقه صاف) : این یک مدل همه کاره است که می‌توانید با هر دو حالت رسمی‌  و غیرسمی‌  از آن استفاده کنید.پهنای آن حدود ۸ سانتی متر است .این مدل یقه صورت را کشیده تر نشان می‌دهد و برای آقایان با چهره های گرد مناسب است.

بخوانید  معرفی 27 مدل ساعت مچی مردانه رویال لندن [ شیک و زیبا ]

دکمه ای: این مدل شبیه به مدل کلاسیک است اما در انتهای آن دکمه دارد .دکمه ها برای نگهداشتن یقه در محل خود استفاده می‌ شوند .این مدل بیشتر اسپرت و راحت بوده و کمتر برای پوشش های رسمی‌  استفاده می‌شود.

بند دار: بند یقه از جنس پارچه بوده و دور گردن قرار می‌ گیرد .از آنجایی که کاملا اسپرت است با کراوات استفاده نمی‌شود .به صورت ایستاده در بالای پیراهن قرار دارد و نقاط یقه استاندارد را ندارد .برای لباس ها و شلوارهای کتان بسیار مناسب است.

فاکتور ۴ : نوار عمودی دکمه ها و یقه(پلاکت)

نوار عمودی دکمه ها و یقه(پلاکت)

هرچقدر که بخواهید یقه لباستان تیز تر باشد باید پلاکت آن نیز سفت تر باشد.منظور از پلاکت نوار عمودی زیر دکمه ها و پایه یقه است که ظاهر مناسب آن  روی ظاهر یقه تاثیر زیادی دارد. پس اطمینان حاصل کنید که وضعیت نوار عمودی مناسب باشد .برای بررسی وضعیت پلاکت به نکات زیر توجه کنید:

پلاکت جلوی استاندارد: معمول ترین نوع پلاکت که در پیراهن مردانه استفاده می‌ شود .پارچه آن ۱الی ۲ اینچ   طول دارد و به صورت تکه جداگانه روی پیراهن وصل شده اند (با جای دوخت مشخص در هر دو طرف) مسئولیت نمای متقارن پیراهن به عهده پلاکت است.

پلاکت جلو مدل پروازی: در این مدل، پلاکت روی دکمه ها قرار می‌ گیرد و آنها را مخفی می‌ کند.برای موقعیت‌های رسمی‌ و استفاده از کراوات بیشتر استفاده می‌ شود.

بدون پلاکت : این گزینه برای افرادی است که تمایل دارند پیراهن ساده باشد و لبه جلویی پیراهن به صورت تا شده قرار می‌ گیرد که در کنار سوراخ دکمه دوخت می‌شود .این سبک به پیراهن ظاهری ساده تر می‌دهد اما نسبت به پلاکت استاندارد رسمی‌تر است.

فاکتور ۵: دکمه پیراهن مردانه

دکمه های پیراهن مردانه

درست است!دکمه ها به تنهایی ممکن است بی اهمیت جلوه کنند  اما زمانی که پیراهن خود را به تن می‌کنید در صورتی که یکی از دکمه های نوار عمودی جلوی لباس و یا سر آستین کنده شده باشد جلوه بسیار نامناسبی ایجاد کرده و تیپ شما را خراب می‌ کند .

بنابراین باید به ظاهر و جنس دکمه های پیراهن مردانه نیز توجه داشته باشید.در این خصوص به موارد زیر توجه کنید:

دکمه های پلاستیکی-نوع متداول دکمه هایی هستند که در پیراهن مردانه استفاده می‌ شود ؛ نسبتا محکم هستند و هزینه کمتری نیز نسبت به سایر جنس ها دارند اما ریسک شکسته شدن آنها با اندکی فشار نا موزون وجود دارد .اگر کمی‌  ساختار محکم تری داشتند گزینه بسیار مناسب تری می‌ شدند.

دکمه های مرواریدی– این جنس دکمه به جنس های دیگر ترجیح داده می‌ شود.البته آنها خود مروارید نیستند اما مواد تشکیل دهنده آن از جنس مروارید است و دلیل انعطاف پذیر بودن این مدل نیز همین است .اما این دکمه ها اندکی گران تر نیز هستند بنابراین بیشتر برای لباس های مجلسی تر استفاده می‌ شوند.

دکمه های چوبی –این دکمه ها برای پیراهن اسپرت و راحت مناسب هستند.

دکمه های ضخیم در مقابل دکمه های نازک

زمانی که صحبت از ضخامت و یا نازکی دکمه های لباستان می‌شود باید چند مورد را بررسی کنید .اگر چه باز و بسته کردن دکمه های نازک بسیار راحت تر است اما ریسک شکستن آنها نیز بیشتر است .دکمه های ضخیم مقاومت بیشتری داشته و مدت زمان طولانی تری دوام می‌ اورند اما زمانی که عجله دارید بستن این نوع دکمه ممکن است کمی‌  آزار دهنده باشد.بنابراین باید بررسی کنید  که کدام جنبه برای شما مهم تر است.

فاکتور ۶ : سر آستین

سر آستین

هیچ گاه اهمیت بالای یک سر آستین با کیقیت و با طراحی مناسب را دست کم نگیرید.

ممکن است در نگاه اول چشم دیگران به سر آستین ها خیره نشود اما زمانی که روی پیراهن خود ژاکت و یا کت می‌ پوشید جلوه سر آستین ها نمایان می‌ شود.(به همراه یقه)

سایز سر آستین باید به گونه ای باشد که حدود ۱ اینچ آن از آستین کت شما بیرون بزند .به نکات زیر توجه کنید.

سر آستین دکمه ای – این مدل متداول ترین نوع سر آستین است که زاویه لبه آن می‌ تواند گرد ، مربع و یا لبه دار باشد .دور مچ را کاملا پوشش می‌دهد و با دکمه بسته می‌ شود .سر آستین های گرد راحتی بیشتری در قسمت مچ دارند و معمولا با دکمه پایینی یقه نیز مشترک هستند(هم شکل هستند)

سر آستین استوانه ای-این مدل، رسمی‌  است و هر سر آستین  دو الی  سه دکمه عمودی دارد.تعداد دکمه‌های بیشتر روی سر آستین عموما برای آقایان قد بلند پیشنهاد می‌شود؛ همچنین بزرگتر بودن طول سر آستین جلوه بیشتری به مچ دستانتان می‌ دهد. زمانی که قصد دارید پوشش رسمی‌  داشته باشید این سر آستین ها جلوه مناسب تری دارند.

سر آستین فرانسوی-این نوع سر آستین ها دو برابر طول سرآستین معمولی را دارند و به گونه ای طراحی شده اند که قسمتی از آن روی قسمت بالاتر تا می‌ خورد .ظاهر جذابی دارند و معمولا با یقه مدل بال هماهنگ می‌شوند. از اتصال دهنده سر آستین در این مدل استفاده می‌ شود (بند آستین)

برخی از سر آستین ها دکمه کوچکی روی آستین و نزدیک به سر آستین دارند که اجازه می‌ دهد آستین را تا زده و با آن دکمه ببندید .با این‌کار آستین کوتاه شده و مچ دست نمایش داده می‌ شود .به این دکمه ها چین دار گفته می‌شود.دکمه چین دار نشانه پیراهن مردانه با کیفیت است.

فاکتور ۷ : طرح و رنگ پیراهن مردانه

طرح و رنگ

بالاخره باید در مورد نوع طرح و رنگ پیراهن مردانه و جلوه ای که طرح آن از شخصیت شما نمایش می‌ دهد فکر کنید.آیا با سبک پوشش شما برای بیرون از خانه هماهنگ است؟ آیا با نوع شخصیت شما هماهنگ است؟ آیا پیراهن را برای موقعیت های تفریحی و عادی لازم دارید و یا موقعیت های خاص؟

برای پاسخ دقیق به این سوال شما باید از خودتان بپرسید با نوع پوشش خود ، قصد انتقال چه پیامی‌  به اطرافیانتان دارید .آیا می‌خواهید اعتماد و قطعیت را بروز دهید ، یا می‌خواهید خاص و چشمگیر باشید و یا به طور کلی راحت و بیخیال دیده شوید. دانستن هدف خودتان به شما کمک می‌ کند که از نوع طرح ها و رنگ های زیر یک مورد را انتخاب کنید:

رنگ سفید ساده /آبی – برای شرکت و موقعیت های رسمی‌

راه راه یا چهار خانه – برای موقعیت های اجتماعی / تفریحی به همراه دوستان و خانواده

چند رنگ /رنگ روشن / طرح دار– برای جشن ها ، مهمانی های غیر رسمی‌  ، گذراندن عصر کنار ساحل (از این مدل بیشتر برای پوشش های تابستانی خود استفاده کنید).

منبع realmenrealstyle
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.